Mõeldud vaid hulludele

Aeg ühe igavama postituse jaoks, ent samas kasuliku nende jaoks, kes kavatsevad tulevikus oma sammud välismaa poole sättida. Ma olen juba enam-vähem 7. klassist saadik teadnud, et ma tahan minna välismaale ülikooli. Ma armastan Eestit, oma pere ja sõpru, aga vahepeal peab ära käima, sest siiski kipub see pind jääma n-aatukene pisikeseks. Ma olen oma elus vahetanud kooli kaks korda ja ma tunnen, et suudan ühes kohas püsida kõige kauem 3 aastat. Alguses on alati kõik uus/põnev/seiklusterohke/naljakas/seltskondlik, aga mõne aasta möödudes tulevad välja nii mõnedki pisivead, mis alguses jäid märkamata. Inimene peab olema pidevas liikumises ja kui üks koht kipub igavaks jääma, siis tuleb ju eluga edasi minna.

Ülikooli kandideerimine on kindlasti olnud üks aeganõudvamaid protsesse. Seda eriti siis, kui üritad samal ajal korraldada kahte üritust, mis võtavad umbes pool sinu väärtuslikust ajast. Sellel hetkel tuleb hambad risti suruda ja varastada nii mõnigi kord magusa une arvelt tunde. Ma olen üritanud selle protsessi teile võimalikult lihtsalt step by step koos soovitustega lahti seletada. Muidugi oma kogemuse näitel, sest kõigi jaoks kulgeb see erinevalt.

September – oktoober: Aega otsida endale välja riik/ülikool/eriala, kuhu soovid kandideerida. Kui te arvate, et ma teadsin, mida ma õppida tahan, siis hell N O! Ärge ajage end ülikooli lehekülgedest segadusse, sest Inglismaale kandideerides tundub erialade nimekiri olevat lõputu ning Prantsusmaa ülikooli lehekülged on raskemad kui hieroglüüfide lugemine. Kui sa nendest aru saad, siis palju õnne ja “10 points to Gryffindor”, ausalt! Võta aega, et lugeda ka eriala sisu ning sind eesootavaid loenguid, süvene ka sellesse, mida nad sinult ootavad. Tavaliselt on selleks hinded või eksamitulemused, inglise keele tulemus, õpetaja soovituskiri ja motivatsioonikiri.

Ma olin kindel, et õpin see sügis loodusteaduseid, aga vot lõpetasin hoopiski humanitaarteaduste osakonnas. Kui sa tunned, et üksinda ei tule see eriala valimine üldse välja, siis ära karda küsida vanemate/sõprade soovitusi. Mina sain ka esimesel kohtumisel abi Dreamfoundationist, kus tutvustati võimalusi nii Inglismaal, Hollandis kui ka Taanis.

November: Motivatsioon? “Motivatsioon on sul see kuu põhjas,” võiks öelda kasvõi üks Eesti keskmine horoskoop, mis muidu usutavana ei kõla, aga see hetk käib kah. Kui sa soovid kandideerida Inglismaale, kus kõikide dokumentide aeg on detsembri lõpp/jaanuari algus, siis nüüd on aeg hakata voolima oma motivatsioonikirja. Te ei taha ju teha seda viimasel minutil oma sõbranna magamistaos, kui samal ajal on teises toas pidu? Minuga see viimane kahjuks juhtus ja no ei olnud mõnus. Küsi teistelt, milles sa hea oled ja kindlasti loeb orginaalsus (!). Müü end maha.

Motivatsioonikirjaga on oluline ka teada seda, et igas riigis on oma kriteeriumid. Inglismaale on sul võimalik saata oma avaldus viite erinevasse ülikooli, aga pea meeles, et sama motivatsioonikiri läheb kõikidesse. Kerge? Pigem ei, kui oled erinevates ülikoolides valinud erinevad erialad. Seega püsi ühe asja juures – suurem tõenäosus sisse saada. Hollandi puhul pead aga kõikidesse ülikoolidesse erineva motivatsioonikirja saatma. Kerge? Pigem ei, sest igas motivatsioonikirjas pead sa rõhutama, miks just see ülikool sinu jaoks nii eriline on.

Kui vähegi võimalik, siis otsi välja avatud uste päevad ja mine külasta mõnda ülikooli, kuhu soovid minna. Muidugi peab siinkohal arvestama rahalist väljaminekut, aga ma luban teile, et pilt läheb palju selgemaks. Mina veetsin eelmine aasta novembris 10 päeva Hollandis, veebruaris 3 päeva Taanis ja märtsis 2 päeva Inglismaal. Selgus, et Taani mulle õppimiseks ei sobi, Inglismaa pole ka päris see, kuid ma hoidsin toda ikka varuplaanina ning Holland tundus just see kohv täpselt õige koorega olevat.

Kindlasti suhtle ka oma kooli õpetajatega. Vali välja üks või kaks õpetajat ja palu neil kirjutada soovituskiri antud ülikooli. Mida lähemalt sa õpetajaga tuttav oled, seda parem. Sa võid ka õpetajale anda soovitusi, mida ta võiks oma kirjas kasutada, sest ega õpetaja ei pruugi teada kõiki asju, millega sa tegelenud oled või mis silma särama paneb.

Detsember: Tee CAE eksam ära! Palun vaata, mitu punkti sa pead saama, sest tihtipeale ei tähenda see C1 midagi. Lõpeta motivatsioonikiri ära, skänni enda vajalikud dokumendid arvutisse ja kandideeri, kui tegemist on Inglismaaga. Juhul kui plaanid kuskile mujale kandideerida (ma ei mõtle hetkel USA ega Aasia poolt), siis puhka ja oota kandideerimise tähtaega. Mida varem, seda parem!:)

Jaanuar – veebruar: Joo hommikusöögi kõrvale kohvi koorega ja mõtle häid mõtteid. Igaks juhuks võid ka paar palvet teele panna, aga no me oleme eestlased ja see vist väga pole meie thing. 

Märts: Tavaliselt aeg, kus saad teada, kas oled Inglismaale sisse võetud. Juhul kui oled, siis kutsuvad nad sind oma ülikooli vaatama ja teiste õpilastega tutvuma. Nüüd on ka aeg oma avaldus teistesse ülikoolidesse saata (vähemalt nii oli see minu puhul).

Aprill – Mai: Jälle üks suur ootamine. Õpi eksamiteks, kui sul loevad ülikooli puhul just need tulemused. Ps! Ma julgustan välismaale suunduvaid inimesi võtma kitsast matemaatika eksamit. Poleks arvanud, et seda kunagi teen, aga lõppuse lõpuks oli see väga kasulik otsus. Tulemus tuli ilus ja ülikooli garanteeris koha samuti.

Juuni: Mina sain enne lõpetamist teada kõik kohad, kuhu olin sisse saanud oma tulemuste ja motivatsioonikirjaga. Valida tuli Amsterdami, Surrey või Hertfordshire’i ülikooli vahel. Mu süda tahtis Hollandisse ja siia ma oma kodinad suve lõpus kokku pakkisin. See, et ma vajutasin oma avalduse juures “Submit application” ei tähendanud veel sugugi kandideerimise lõppu. Kohe peale lõpetamist tuleb oma hinded, eksamitulemused ja lõputunnistus viia tõlkebüroosse ning seejärel postiga ülikooli saata. Tõesti? Kas skännitud kujul ei sobi? Kohe kindlasti mitte. Sa siiski ei lähe õppima Eestisse, kus kõik on e, vaid välismaale, kus asjad võtavad natukene kauem aega ja vanakooli stiilis tehakse veel asju. Õnneks sai sellega kogu paberimajandus läbi ja jäänud oli vaid õppemaksu maksmine. Teekond tundus pikk, aga vähemalt oli mulle enne lõpetamist juba kindel, kus sügisel kooliteed alustan. Ma olin ka otsustanud, et ei saada avaldust ühtegi Eesti ülikooli. Ma ei ütleks, et see on õige asi, mida teha. Pigem kandideeri ja loo endale võimalikult palju valikuid. Mina olen mina ja sina oled sina. Ära ole mina.

Fingerscrossed, et ma midagi väga olulist ei unustanud. Kui sul tekib küsimusi, siis julgelt kirjuta! Edu kõigile, keda ootab see teekond sügisel ees.

Mina lippan nüüd reedeni kestvale introduction nädalale. Kirjutame juba varsti!

Päikest,

Lily

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s